De kommende ukene skal pendellagrene på Tjeldsundbrua byttes ut. Det blir kortere perioder med nattestenging. Foto: Tomas Rolland
Publisert: 10.02.2025 

Nattarbeid på Tjeldsundbrua starter tirsdag

Tirsdag 11. februar starter arbeidet med å skifte pendellagrene på Tjeldsundbrua på E10. Bruen blir stengt i kortere perioder på natten, og tungbiler må holde 50 meters avstand.

Arbeidet på Tjeldsundbrua vil foregå i tidsrommet 20.00–06.00 på hverdager, med oppstart tirsdag kveld. Bruen blir helt stengt i kortere perioder, og det blir da manuell dirigering av trafikken. Mens nattarbeidet pågår, må alle tunge kjøretøy holde en avstand på minst 50 meter over bruen.

– Vi skal nå skifte alle pendellagrene på Tjeldsundbrua, etter skaden som ble oppdaget i høst. Bruen skal jekkes i rett posisjon mens skadde deler skiftes ut fra undersiden. Vi kan ikke ha vibrasjon fra trafikk på bruen mens dette skjer, derfor må trafikantene planlegge noe ventetid. Vi arbeider om natten for å begrense utfordringene for trafikantene, sier byggeleder Kristian Riddervold Andreassen i Statens vegvesen.

Resten av døgnet blir det lysregulering og trafikkavvikling slik det har vært de siste månedene.

Etter planen skal arbeidet være helt ferdig tidlig i mars. Byggelederen understreker at dette er krevende operasjoner, som kan bli påvirket av forhold som oppstår underveis, og av været.

Det er Narvik-entreprenøren Visinor Rehab som utfører arbeidet på oppdrag fra Statens vegvesen.

– Vi har hatt problemer med at en del bilister ikke respekterer trafikklysene over Tjeldsundbrua. Når biler kjører på rødt blir det tekniske utfordringer med trafikklysene, noe som gjør at det blir mer venting og kø for alle. Vi skjønner at folk er lei, men ber om at alle viser hensyn både til trafikkreguleringen og til de som jobber på bruen, sier Kristian Riddervold Andreassen.

Spesialtransporter kan fremdeles ikke kjøre over Tjeldsundbrua før arbeidet med skifting av pendellager er ferdig, og bruen åpnes for fri ferdsel.

Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur