I statsbudsjettet for 2025 er det satt av midler til prosjektstart i 2025. Regjeringen la samtidig til grunn at den ville komme tilbake til Stortinget med forslag til kostnadsramme når det var gjennomført ekstern kvalitetssikring, såkalt KS2. Denne eksterne kvalitetssikringen er nå sluttført, og regjeringen foreslår en kostnadsramme for prosjektet på 2 059 millioner 2025-kroner.
Legger opp til veiåpning i 2029
Utbyggingsprosjektet er på 7,6 kilometer. Her skal det bygges en tunnel på 4,2 kilometer, mens 3,2 kilometer vil være ny vei i dagen. Det skal også bygges en bru på 150 meter. Veien blir bygget med 9 meters bredde, og når den er ferdig bygget vil den gi en sikker, forutsigbar og god vei hele året gjennom.
– Dette er et etterlengtet og svært viktig prosjekt, som vil ha stor betydning for blant annet næringstransporten på vei inn og ut av Norge. Prosjektet har også vært høyt prioritert lokalt og regionalt i flere år, sier Nygård.
Det er lagt opp til anleggsstart på prosjektet i 2026, og at den nye veien åpnes for trafikk i 2029.