Tunnel med rundkjøring: Gullbergtunnelen får tre armer og en rundkjøring. Slik vil rundkjøringen se ut for trafikken som kommer i fra Lødingen. Tunnelarmen til høyre - E10 mot Narvik – leder ut til Tjeldsundbrua. Illustrasjon: Statens vegvesen
Publisert: 27.02.2025 

Tryggere løsning ved stengt bru

Ny E10/riksvei 83 vil gi økt trafikksikkerhet og bedre fremkommelighet nord-sør når Tjeldsundbrua stenges.

Tjeldsundbrua vil ikke bli mindre stengt når Gullbergtunnelen åpner. Det kommer av at tunnelen ikke påvirker værforholdene på selve bruen. For trafikken fra fastlandet (Steinsland) vil ny E10 gi ubetydelige endringer når bruen må stenge. Men for trafikken på Hinnøya, vil ny vei på E10 og riksvei 83 gi flere forbedringer.

– Ved stengt bru vil det nye veianlegget først og fremst gi økt trafikksikkerhet for trafikantene på Hinnøya. I tillegg får vi en effektiv omkjøringsvei for trafikken som ikke skal over bruen, sier prosjektsjef i Statens vegvesen, Reidar Johansen.

Dagens E10 og riksvei 83 inn mot Tjeldsundbrua har krappe svinger og bratte bakker med dårlig oversikt. Når bruen stenges og køene bygger seg opp nord og sør for rundkjøringen, oppstår det lett trafikkfarlige situasjonen. Med ny E10 og riksvei 83 gjennom Gullbergtunnelen oppnås tre klare forbedringer når brua må stenges:

  • Tryggere trafikkavvikling: Ved stengt bru vil trafikken bli stoppet før den kjører inn i Gullbergtunnelen. Det vil si at trafikken stoppes ute i dagen på den nye E10 fra Lødingen, og ute i dagen på den nye riksvei 83 fra Harstad. På begge sider av tunnelen vil den nye vegen være bred, rett og oversiktlig. Strekningen er planlagt med fartsgrense 80 km/t.
  • Reell omkjøring: Gjennomgangstrafikken som ikke skal over bruen, vil bli rutet ned på gamle E10 og forbi Gullbergtunnelen og køene. Omkjøringen gir vesentlig bedre fremkommelighet mellom Lødingen og Harstad. Dette vil også gi noe mindre kø, og noe raskere køavvikling når bruen åpner.
  • Tidlig varsling: Med elektroniske skilt, styrt av vegtrafikksentralen, vil trafikanter på hele OPS-strekningen raskt få varsel om stengt bru. Det samme varslet gis som reiseinformasjon i Vegvesenets trafikk-app. Tidlig varsling gjør det mulig for trafikantene å avbryte turen eller velge å vente andre steder langs veien. 

 

Spørsmål og svar

Vegvesenet og Skanska har fått en del spørsmål om fremtidig trafikkavvikling på ny E10/riksvei83 når Tjeldsundbrua må stenges. Under finner du deres svar på disse spørsmålene: 

 

Kan vi vente i kø inne i tunnelen når det snør og er dårlig vær?

  • Det korte svaret er nei. For din og andres sikkerhet er det ikke lov å stoppe for å vente inne tunnelen. Det er heller ikke lov med korte stopp for å skape is eller børste snø av bilen. Gullbergtunnelen får et moderne overvåkingssystem som stenger tunnelen automatisk d sensorene registrerer et stanset kjøretøy.
  • Forbudet mot å stoppe begrunnes med at stopp i tunnel gir økt risiko for uhell og kan medføre og trafikkfarlige situasjoner. Ved brann, trafikkulykker eller akutt sykdom, vil parkerte kjøretøy og kø i tunnelen gjøre det vanskelig for nødetatene å slukke, evakuere og få frem helsepersonell til de som trenger hjelp.
  • Gullbergtunnelen vil få lommer for nødstopp der kjøretøy kan stoppe uten å være til hinder for resten av trafikken, men disse skal bare brukes ved motorstopp eller ved reelle behov for hjelp og assistanse. Ved hver nødlomme vil det være en nødtelefon. Tas en nødlomme i bruk, vil Vegtrafikksentralen se dette på sine skjermer og stenge tunnelen ved behov.

 

Hva skal vi gjøre dersom brua stenges like etter at vi har kjørt inn i tunnelen?

  • Biler som er i tunnelen når bruen stenger må av hensyn til sikkerheten fortsette ut av tunnelen. Tunnelarmen fra rundkjøringen ut mot bruen, vil umiddelbart bli stengt med rødt lys og varselskilt.  De som hadde tenkt å kjøre Tjeldsundbrua, men møter rødt lys ved rundkjøringen, må da velge å kjøre nordover eller sørover for å komme seg ut av tunnelen og eventuelt stille seg i kø der.
  • Biler fra Hinnøya, som alt har passert tunnelens rundkjøring og er på vei ut mot Tjeldsundbrua når denne stenger, fortsetter ut av tunnelen og over bruen. Kjørefeltet fra bruen og inn på fastlandet stenges ikke med bom. Det er høyre kjørefelt ut på bruen fra fastlandet som stenges med bom.

 

Hva skal vi gjøre dersom bruen stenges like etter at vi har kjørt ut på bruen?

  • Biler fra fastlandet (Steinsland/Evenes) som har kommet ut på bruen i det den stenger, fortsetter over bruen og inn i tunnelen. Ved tunnelens rundkjøring tar de av mot Lødingen eller Harstad på vanlig måte og kjører ut av tunnelen. (Innkjøringen til tunnelarmen ut mot bruen stenges ikke med bom – Det er bare innkjøringen på bruen fra fastlandssiden, og innkjøringene til tunnelarmene som peker mot Harstad og Lødingen, som stenges med bom.)

 

Hva skjer om noen stopper inne i tunnelen?

  • Tunnelen stenges automatisk dersom overvåkingssystemet registrerer et stanset kjøretøy. Fører av bilen vil da bli varslet med lys og skilt om at det ikke er lov å stoppe i tunnelen og vil bli bedt om å kjøre ut. Vegtrafikksentralen kan også snakke direkte til fører via høyttaleranlegg. Det er verdt å merke seg at tunnelene er videoovervåket døgnet rundt.

 

Hva skjer ved stenging av ett kjørefelt på bruen og det brukes manuell dirigering, ledebil eller lysregulering?  

  • Da tas gamle E10 i bruk til omkjøringsveg for trafikken mellom Harstad og Lødingen – denne trafikken ledes dit med skilting.
  • Fra Hinnøya vil køene – nord og sør for tunnelen – slippes i puljer gjennom tunnelen og over bruen.
  • Når trafikk fra fastlandet (Steinsland/Evenes) slippes over bruen, vil den på vanlig måte gå i gjennom tunnelen med valgfri utkjøring mot Harstad eller Lødingen.

 

Hva skjer dersom Gullbergtunnelen må stenge ved trafikkulykker, planlagt vedlikehold eller andre årsaker? 

  • Ved stengt tunnel tas gamle E10 i bruk til omkjøring for all trafikk, slik denne veistrekningen brukes i dag. Trafikk over Tjeldsundbrua vil som i dag ledes inn på dagens E10 mellom brua og tunnelen.

 

Vil man kunne komme seg til for eksempel Tjeldsund kro dersom bruen er stengt og det står kø på østsiden av bruen? Og er det noen enkel løsning for å snu dersom man heller vil det? 

  • Ved stengt bru vil situasjonen ved Tjeldsund kro bli tilnærmet lik som i dag. Det legges ikke opp til noe noen spesielle snumuligheter her da dette er eksisterende vei.

 

Kan man kjøre gamleveien? Hvordan kommer man seg ned hit fra bruen? 

  • Gamleveien vil normalt bare brukes til omkjøring for gjennomgangstrafikk mellom Harstad og Lødingen ved stengt bru. Ved stengt tunnel tas gamle E10 i bruk til omkjøring for all trafikk, slik denne veistrekningen brukes i dag. Trafikk over Tjeldsundbrua vil som i dag ledes inn på dagens E10 mellom bruen og tunnelen.

 

Hva skjer om folk begynner å kjøre forbi sperringene? 

  • Dersom noen velger å sette eget og andres liv i fare ved å kjøre på rødt – altså over i motgående kjørefelt og rundt bommen – vil de automatisk bli anmeldt. En slik alvorlig forseelse vil få følger for sjåføren i form av bøter, prikker og eventuelt inndragning av førerkort. Det er verdt å merke seg at tunnelen og tunnelåpningene er videoovervåket døgnet rundt.

 

Hvorfor stenges ikke begge kjørefelt med bom?

  • Når bruen stenges, vil ett kjørefelt i hver retning vil bli stengt med bom og rødt lys på vanlig måte. Ved bruen vil bommen på fastlandssiden gå ned for trafikken fra Evenes, samtidig vil trafikken fra Harstad og Lødingen stoppes med bom slik at den ikke kan kjøre inn i Gullbergtunnelen. Men det er helt nødvendig å ha åpen utkjøring for å sikre at de som allerede er i tunnelen eller på bruen når anlegget stenger, kan komme seg ut. Motgående kjørefelt må derfor holdes åpne, selv om alle innkjøringene stenges med bom.

 

Vil bommen gå opp og slippe oss inn på gamleveien dersom bruen stenges? 

  • Når bruen stenger vil gamleveien bli benyttet som omkjøringsvei for gjennomgangstrafikken mellom Harstad og Lødingen. Denne trafikken vil bli ledet dit med skilting. Det gjør også køene for de som må over bruen noe mindre, og køavviklingen når bruen åpner, litt raskere enn i dag.

 

De to parkeringsplassene nord og sør for tunnelen kan ikke ta imot mer enn 5–6 vogntog og noen biler. Hvorfor bygges de ikke større? 

  • De to parkeringsplassene bygges for at folk skal kunne ta pause i kjøringen og for at yrkessjåfører skal kunne avvikle lovpålagt hviletid. Størrelsen er tilpasset dette behovet.
  • Det ville feil bruk av felleskapets penger å bygge store dyre parkeringsplasser for å kunne ta imot en kilometer lang kø noen få ganger i året. Kostnaden ved å bygge, brøyte og vedlikeholde så store parkeringsplasser, kan ikke forsvares med et så lite og kortvarig behov.
Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur